Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

Prezentujemy filmik wykonany przez naszych uczniów przebywających w marcu na praktykach w Grantham w Angli.

Dnia 16 kwietnia 2013r. o godz. 600 rozpoczęła się nasza przygoda z Anglią.Wyjechaliśmy busem z Bielska na lotnisko do Katowic. Tam czekaliśmy na samolot, którym dotarliśmy do Londynu. Z lotniska odebrał nas nasz opiekun Nick Grimwood, bardzo miło nas przywitał i zabrał busem do miejsca zakwaterowania czyli Grantham. Na miejscu byliśmy w godzinach popołudniowych. Przywitano nas pysznym, bardzo wyczekiwanym przez nas posiłkiem.

Do końca tygodnia miałyśmy czas na to, aby oswoić się z nowym otoczeniem. Zostałyśmy oprowadzone do College’u oraz po miasteczku Grantham.

Przez pierwsze 3 dni odbywał się dla nas kurs języka angielskiego (łącznie 6 godzin). Prowadzony był on przez bardzo sympatyczną kobietę Carol. Dzięki tym lekcjom niewątpliwie oswoiłyśmy się z językiem angielskim.

Nasza praktyka zaczęła się w poniedziałek, 17 kwietnia. Tego dnia pierwszy raz pojawiłyśmy się w hotelu „The Olde Barn Hotel”. Zostałyśmy po nim oprowadzone, pokazano nam wszystkie stanowiska naszej pracy oraz otrzymałyśmy grafik na następne tygodnie.

Tym sposobem, przez pięć tygodni pracowałyśmy na różnych stanowiskach (każdy tydzień na innym stanowisku). Były to: kuchnia, restauracja, służba pięter oraz fitness. Pracowałyśmy na dwie zmiany: 7.00-14.00 lub od 14.00-22.00. Pracownicy zawsze byli dla nas bardzo mili, pomagali nam w każdej sytuacji, zawsze można było na nich liczyć. W hotelu bez przerwy panowała miła i przyjazna atmosfera.

Każdy weekend miałyśmy wolny od pracy. Nasz opiekun zabierał nas w tym czasie na wycieczki do Lincoln, Nottingham oraz Londynu. Poza wycieczkami mogłyśmy wykorzystać czas jak tylko chciałyśmy.

Nasz pobyt w Grantham zakończył się 22 maja. Czas jaki tam spędziłyśmy będzie dla nas niezapomniany. Jesteśmy bardzo szczęśliwe, że mogłyśmy tam pojechać, doświadczyć czegoś nowego, poznać nowych ludzi i podszkolić język angielski. Dziękujemy naszej szkole za taką szansę. Nie żałujemy ani jednej chwili spędzonej w Grantham.

Klaudia Mrowiec kl. 3at

Mamy dwa filmy z praktyk, które odbyły się  w Anglii w ramach programu Leonardo. Zachęcamy do oglądania :)

Pierwsi tegoroczni uczestnicy kolejnego już (czwartego! ) realizowanego przez naszą szkołę programu „Leonardo da Vinci”,  wyjechali na praktyki odbywane w zagranicznych hotelach w Wielkiej Brytanii (Manchester, Huddersfield i Grantham) i Austrii (Zwettl).  16 kwietnia dziesiątka uczniów ( a raczej uczennic) „Tuwima” trafiła, dzięki programowi europejskiemu „Leonardo”, z którego słynie w naszym kraju (a także poza jego granicami) „Tuwim”, do pięcio-gwiazdkowego hotelu „Mercure” w Manchesterze, luksusowego „Cedar Court „ pomiędzy północno-angielskimi  miastami Huddersfield i Halifax oraz „Olde Barn” w Marston niedaleko Grantham i Lincoln w środkowym Albionie. Sześciu stażystów wyjechało 18 kwietnia do Dolnej Austrii, aby swój „leonardowski” staż odbyć w renomowanych hotelach nad Dunajem. W ten sposób rozpoczął się praktyczny, kolejny  etap realizacji nowego programu: „Kształtowanie kompetencji zawodowych hotelarzy i organizatorów turystyki z uwzględnieniem aktualnych standardów europejskich”, na lata 2012 – 2014. Na zagranicznych stażach „leonardowcy” z naszej szkoły przebywać będą 5 tygodni, a więc wrócą do szkoły 22 i 24 maja. 

 1  2  3

To dopiero początek najnowszego programu. Już na początku czerwca kolejna grupa 10 uczniów naszej szkoły wyjedzie na praktyki w hotelach: „American Palace” oraz „Cristoforo Colombo”, położonych w sercu Rzymu. Hotele w Italii, których przeciętne roczne obłożenie sięga 97% (wiadomo:Rzym!) będą partnerem „Tuwima” po raz pierwszy w ponad 10-letniej tradycji „Leonarda” w naszej szkole, wzbogacając doświadczenia zdobyte do tej pory w Anglii, Niemczech, Austrii.

A co potem? Już w styczniu i marcu 2014 następni uczniowie naszej szkoły (dwudziestu)pojadą na swoją „leonardowską” przygodę nad Tamizą.