Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

Rokrocznie uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonywał od 1991 do 1993 mgr Jerzy Foltyniak a następnie mgr Maria Połącarz-Wolny, później mgr Zbigniew Martyniak, aż do dnia dzisiejszego mgr Klaudiusz Knyps. W połowie września młodzież obchodzi dzień patrona połączony z uroczystym pasowaniem na ucznia pierwszej klasy. W 1998 roku po raz pierwszy pasowanie zostało połączone z otrzęsinami przeprowadzanymi każdorazowo przez klasę II b. Iza z klasy l- szej tak wspomina otrzęsiny..,, było to bardzo miłe przeżycie mimo, że nie mogłam domyć włosów w szkolnej toalecie a piasek sypał mi się zza uszu. Ludzie w autobusie, którym jechałam, patrzyli na mnie jak na brudasa , który nie mył się przez cały miesiąc. To wydarzenie pozostanie mi w pamięci na długi czas."

14 października społeczność szkolna obchodzi uroczyste święto Edukacji Narodowej. Organizowane akademie, spotkania towarzyskie mobilizują uczniów do przygotowań wierszy, piosenek a także słodkiego poczęstunku dla nauczycieli i nauczycieli- emerytów wśród których zawsze można spotkać mgr Anielę Zabłocką, nestorkę nauczycieli Studium Nauczycielskiego. W „ Graffiti „ / szkolnej gazetce / jedna z uczennic twierdzi..." uczniowie zdają sobie sprawę jak ważną rolę w ich życiu spełniają nauczyciele, w tym dniu wszyscy są zadowoleni; nauczyciele bo dostają kwiaty, uczniowie bo nie mają zajęć.." Najważniejszym jednak wydarzeniem przy okazji Dnia Nauczyciela było otwarcie hali sportowej w 2000 roku. Obiekt ten, tak bardzo oczekiwany i potrzebny szkole charakteryzuje się nowoczesnością i przestronnością a uroczystego otwarcia dokonała „ budowniczy „ tego obiektu dyrektor szkoły, mgr Maria Połącarz- Wolny. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością ksiądz biskup Janusz Zimniak, który dokonał poświęcenia hali, Prezydent miasta Bogdan Traczyk a także Naczelnik Wydziału Edukacji mgr Janusz Kaps.

Grudzień to miesiąc tradycyjnych obrzędów, czas pokoju i wzajemnych życzeń pomyślności. Pamiętamy o tych, którzy są pozostawieni bez najbliższych i dla nich wraz z młodzieżą mgr Krystyna Plewniok, mgr Beata Chrobak- Juros i Przemysław Dziewiński organizują tradycyjne mikołajki: dla dzieci z Domu Małego Dziecka nr 2 lub świetlicy środowiskowej. Bezinteresowna pomoc spotkała się z wdzięcznością co znalazło odzwierciedlenie w podziękowaniach za „... paczki ze słodyczami, odzież, zabawki, sprzęt audio, obrusy świąteczne i pomoce rehabilitacyjne." Pomoc charytatywna to nie tylko mikołajki czy wigilia, ale także aktywny udział w akcjach typu: Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, / fot.20 / „ Góra grosza" czy zakup kartek świątecznych oferowanych przez „ AMUN" a także zbiórki pieniędzy na rzecz Fundacji Dla Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Wigilie szkolne również stały się już tradycją naszej szkoły. Spotkania przy świecach i opłatku zazwyczaj przygotowują uczniowie technikum, którzy mają szansę w praktyce zastosować umiejętności nabyte na zajęciach z technologii gastronomicznej. Nad wszystkim czuwa Pani Danuta Stypuła.

Od połowy maja w szkole słychać śpiewy, recytacje, skecze- młodzież przygotowuje się do rajdu szkolnego corocznie odbywającego się l czerwca pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Uczniowie rozpierzchają się po różnych zakątkach Beskidu Małego i Śląskiego spotykając się na szczytach np. Magurki, Szyndzielni i Klimczoka.

W czerwcu 1998 roku odbył się III festyn szkolny / wcześniej festyny odbywały się w jesieni, ale zdarzało się , że brzydka pogoda krzyżowała szyki organizatorom / jednak mieszkańcy licznie przybywali, by wziąć udział w zabawie, a zebrane środki z loterii fantowych, sprzedaży ciast, prac uczniowskich i innych artykułów zasiliły konto szkoły z przeznaczeniem na zakup niezbędnych pomocy naukowych. „ Chcieliśmy się głównie zaprezentować jako szkoła lokalnej społeczności Wapienicy, a przy okazji zaproponować wspólną zabawę dla dorosłych i młodzieży „ wypowiadała się Maria Połącarz- Wolny, dyrektor Zespołu Szkół im.J. Tuwima , na łamach „ Gazety Wyborczej".