Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

Plan lekcjiWażna informacja! Uczniowie, którzy jeszcze nie mają kont w mobidzienniku (klasy pierwsze) mogą sprawdzić plan lekcji na stronie:
Plan jest jeszcze wprowadzany do systemu więc mogą nastąpić drobne korekty. Prosimy o sprawdzenie swojego planu w godzinach wieczornych. Mamy dwie siedziby, podwójny rocznik i spory problem z dopięciem planu lekcji. Za utrudnienia przepraszamy :(

 


Informacja dla absolwentów szkół podstawowych dotycząca podręczników z matematyki. Proszę zakupić dwie pozycje z wydawnictwa Nowa Era :

  1. MATeMAtyka 1. Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum, zakres podstawowy
  2. MATeMAtyka 1. Karty pracy ucznia. Ćwiczenia do każdego tematu i zadania typu maturalnego dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Zakres podstawowy

 

Zrzut ekranu 2019 08 29 o 23.07.33m1

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO NA AULI GODZ. 13.00

SPOTKANIE Z WYCHOWAWCAMI W SALACH, GODZ.12.15

KLASY SCHODZĄ NA AULĘ POD OPIEKĄ WYCHOWAWCÓW!

KLASA

WYCHOWAWCA

NUMER SALI

Iatp

mgr Marzena Godlewska-Ucińska

208

Ibtp

mgr Wacław Skoczylas

204

Ictp

mgr Sylwia Mamorska-Kozieł

103

Ietp

mgr Łukasz Szczotka

217

Iatg

mgr Marta Kowalewska

106

Ibtg

mgr Piotr Drzewicki

207

Ictg

mgr Maria Głąb

205

Ietg

mgr Barbara Gałązka

230

IIat

mgr Danuta Dubrawska

104

IIbt

mgr Patryk Kozieł

15

IIct

dr Jolanta Serwotka-Torbicka

13

IIet

mgr Urszula Krywult-Malejko

105

IIIat

mgr Anita Tomkiewicz

201

IIIbt

mgr Dorota Górska

102

IIIct

mgr Barbara Worwa

203

IIIet

mgr Jarosław Pniok

206

IVat

mgr Rafał Dubrawski

226

IVbt

mgr Joanna Nowak

101

IVct

mgr Anna Karkoszka

218

IVet

mgr Estera Czyż

212

 

W okresie wakacyjnym sekretariat szkolny będzie otwarty w godzinach od 800 do 1300

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w środę 19 czerwca o godzinie 12:30 w auli szkolnej. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

picture 19710

Mateusz Pollak, uczeń kl. 1 at, fantastycznie wystąpił podczas eliminacji 64 Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej i zakwalifikował się do etapu rejonowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

DSC 0012W ramach Dnia Otwartego odbył się konkurs językowy (angielsko-niemiecki) Mistrz Języka 2019, w którym wzięło udział 5 drużyn ze szkół z Bielska-Białej i okolic. Konkurs składał się z dwóch części: część ustna (nagrane wcześniej filmiki) i część pisemna (test językowy).

  • I miejsce zajęła drużyna z ZSO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
  • II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 32
  • III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

IMG 20190316 WA0022Po raz kolejny nasi uczniowie wyjadą, już w tym tygodniu, na pięciotygodniowe staże zagraniczne. Możliwe jest to dzięki realizacji nowego programu Erasmus+. Tym razem wyjedzie rekordowa ilość - 46 uczniów. 10 z nich zrealizuje staże w hiszpańskiej Tarragonie na Costa Brava – 3 uczennice w pięciogwiazdkowym Hotelu Tamarit, 3 uczniów będzie doskonaliło swoje umiejętności w czterogwiazdkowym Hotelu Salou. Po dwóch uczniów będzie pracowało w czterogwiazdkowych hotelach Urbis i Alexandra. Oprócz wyjazdu do Hiszpanii, kolejnych dziesięcioro uczniów wyjedzie również na 5 tygodni do Wielkiej Brytanii. Uczniowie ci będą pracować w czterogwiazdkowym Hotelu Urban w Grantham. Również na podobne staże wyjadą w tym okresie dwie grupy stażystów do Austrii. Dziesięcioro z nich będzie doskonaliło swoje umiejętności zawodowe w Pensjonacie Imbachhorn, położonym w malowniczej alpejskiej scenerii. Szóstka uczestników odwiedzi miejscowość Zwettl w Dolnej Austrii, gdzie będą szkolili się w trzech czterogwiazdkowych hotelach: Ottenstein, Mohnhotel oraz Faulenzerhotel. Zupełną nowością tegorocznych staży będzie wyjazd naszej młodzieży do Portugalii. Przez 5 tygodni dziesiątka z nich będzie szkoliła się w hotelach malowniczej Bragi, położonej nieopodal Oceanu Atlantyckiego. Oprócz możliwości podniesienia swoich umiejętności zawodowych i językowych nasza młodzież realizowała będzie także program kulturowy, m.in. zwiedzając Barcelonę, Gironę, Halstad, Wiedeń, Lizbonę i Porto oraz Londyn i Lincoln, a także inne ciekawe miejsca położone w pobliżu zakwaterowania. Miłą niespodzianką dla reprezentantów naszej szkoły w Anglii, Austrii, Portugalii i Hiszpanii będzie pobierane cotygodniowo kieszonkowe, które z pewnością wystarczy na udane zakupy w Primarku. Kolejne wyjazdy naszych uczniów na staże zagraniczne w ramach nowego projektu Erasmus+ przewidziano już w połowie stycznia 2020 roku. Nasza młodzież wyjedzie wówczas do Grantham (10 osób) i Bragi (10 osób). Do Portugalskiej Bragi na staże wyjedzie wówczas również 12 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Wszystkie koszty wyjazdów sfinansowane są ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.

komunikat

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów klas czwartych odbędzie się 26.04.2019r. o godzinie 1230.

 

usaW środę, 3 kwietnia po raz pierwszy odbył się w naszej szkole Dzień Amerykański. Z tej okazji gościliśmy grupę pracowników z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie: konsul ds.Prasy i Kultury- Amy Steinmann, Bożenę Piłat-redaktor pisma "Zoom in on America”, Karolinę Sanchewską – piosenkarkę, naukowiec z dziedziny biologii, Annę Holubecki - specjalistkę z dziedziny neurologii, Rachel Kessler, która zajmuje się atrakcjami turystycznymi w USA, Marię Brzostek - specjalistkę ds. studiów i praktyk w USA. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursach i warsztatach z native speakerami. Tradycyjnie pani konsul poprowadziła także konkurs na temat znajomości czasopisma ,,Zoom in on America” dla uczniów szkół podstawowych.

 

DSC 0066W piątek 29 marca 2019 r. świętowaliśmy Dzień Hotelarza i Turysty pod hasłem "La festa della pizza". Wydarzenie wzgobaciły prezentacje, konkursy i bardzo atrakcyjne występy artystyczne. Gościliśmy przedstawicieli branży hotelarsko - turystycznej z następujących obiektów hotelarskich:  Qubus, President, Ibis Styles, Papuga Park Hotel, Villa Barbara, Park Poniwiec, Mouxy z Katowic oraz biur podróży: Sport Centrum, Polan Travel, Itaka, Wadi na Wschód oraz przedstawicieli PTTK. Wszystkim gościom, nauczycielom i uczniom bardzo dziękujemy za udział w naszej cyklicznej imprezie i zapraszamy za rok. 

 

 

Eliminacje Okręgowe OP 2019W czwartek 7 marca 2019 uczennica klasy 3bt Klaudia Merta wzięła udział w eliminacjach okręgowych XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, które odbyły się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

 

WP 20190308 14 31 54 ProW piątek 8 marca 2019r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet, z tej okazji w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkowe kobiety. Na zaproszenie Zarządu Beskidzkiej Rady Olimpijskiej w Bielsku- Białej przy tzw. Stoliku Olimpijskim zasiadły byłe Olimpijki z naszego regionu: Natalia Kot-Wala, Dorota Kwaśny-Lejawa, Anna Gębala, Katarzyna Gębala-Roszkowska, Eliza Surdyka. Dla naszej szkoły był to również ważny dzień. Decyzją Zarządu Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, jako pierwsza szkoła na ręce Dyrektora Szkoły otrzymaliśmy Certyfikat Partnerstwa.

 

Informujemy, że sekretariat szkolny w czasie ferii zimowych będzie czynny w godzinach od 800 do 1300

 

 

 

lotnisko w Barcelonie cPo raz kolejny nasza młodzież wyjedzie, już w przyszłym tygodniu, na pięciotygodniowe staże. Możliwe jest to dzięki realizacji kolejnego projektu Erasmus+, już w ramach Karty Jakości Mobilności. Tym razem wyjedzie 15 uczniów. 8 uczennic zrealizuje staże w hiszpańskiej Barcelonie–4 dziewczyny w czterogwiazdkowym Hotelu Evenia, a 4 kolejne będą doskonaliły swoje umiejętności również w czterogwiazdkowym Hotelu Condes. Oprócz wyjazdu do Hiszpanii, kolejnych dziewięcioro uczniów wyjedzie również na 5 tygodni do Wielkiej Brytanii. Uczniowie ci będą pracować w czterogwiazdkowym Hotelu Urban w Grantham. Oprócz możliwości podniesienia swoich umiejętności zawodowych i językowych nasza młodzież realizowała będzie także program kulturowy, m.in. zwiedzając Barcelonę, Gironę oraz Londyn i Lincoln, a także inne ciekawe miejsca położone w pobliżu zakwaterowania. Miłą niespodzianką dla reprezentantów naszej szkoły w Anglii i Hiszpanii będzie pobierane cotygodniowo kieszonkowe, które z pewnością wystarczy na udane zakupy w Primarku. Po raz pierwszy w historii naszych projektów realizowanych w ramach szkolnictwa zawodowego, na tygodniowe zajęcia job-shadowing prowadzone w hotelach Barcelony wyjedzie 8 naszych nauczycieli. Kolejne wyjazdy naszych uczniów na staże zagraniczne w ramach projektów Erasmus+ przewidziano już w maju i czerwcu 2019 roku. Nasza młodzież wyjedzie wówczas do Grantham (10 osób), Tarragony w Hiszpanii (10 osób), Zwettl w Austrii (6 osób), Fusch w Austrii (10 osób) i po raz pierwszy do Bragi w Portugalii (10 osób). Wszystkie koszty wyjazdów sfinansowane są ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.

 

mcW ubiegłym tygodniu dobiegła końca trzytygodniowa wizyta wolontariuszy AIESEC w naszej szkole. Była to świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś na temat życia i kultury tych dwóch krajów. Dodatkową atrakcją były lekcje tańca salsy i tańca brzucha prowadzone przez naszych gosci:)

Dziękujemy serdecznie Wandzie Byrdy, Beacie Damek, Alison Jimenez Wendorff oraz Julii Gębali za opiekę i goszczenie naszych wolontariuszy.

 

IMAG2931 cW piątek 11.01.2019 Natalia Strzelecka i Natalia Łukasik wzięły udział w okręgowych eliminacjach Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu w Gliwicach. Dziękuję za zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu. 

 

6.12.2018 OP cW dniu 06.12.2018 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima rozpoczęły się eliminacje szkolne XIV Olimpiady Przedsiębiorczości. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Trendy na rynku kapitałowym. Punktualnie o godzinie 9.00 62 uczestników klas drugich, trzecich i czwartych rozpoczęło zmagania z pytaniami testowymi o różnym stopniu trudności. Najwyższe wyniki w etapie szkolnym uzyskali: Klaudia Merta (3bt), Kinga Janik (3bt) i Dawid Bednarczyk (3at).
Laureatom gratulujemy – organizatorzy szkolnych zawodów Olimpiady Przedsiębiorczości: Magdalena Rayss i Sylwia Mamorska-Kozieł.

 

Informujemy, że 24 grudnia 2018 r. szkoła będzie nieczynna.

 

kapsula2Piątek, 7.12.18 r. Na zakończenie szkolnych obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę grupa uczniów zakopała na skarpie przed wejściem do szkoły kapsułę czasu z rozmaitymi pamiątkowymi materiałami dla „przyszłych pokoleń". Wydarzenie miało sympatyczny wydźwięk pomimo niezbyt sprzyjającej pogody oraz nieco „pogrzebowej” scenerii.
Do kapsuły, w naszym wypadku metalowej walizki, trafiły zdjęcia, broszury szkolne, kamizelka ucznia profilu hotelarskiego oraz butelka z listem, który napisała uczennica klasy maturalnej. Część materiałów bezpośrednio dokumentuje imprezy, które odbyły się w ramach obchodów Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj - są to zdjęcia oraz filmik, na którym społeczność szkolna śpiewa na boisku hymn i wypuszcza w powietrze biało-czerwone baloniki. Pozostałe drobiazgi przybliżą przyszłemu znalazcy kapsuły naszą szkołę, nauczane w niej profile, praktyki zawodowe, imprezy cykliczne oraz jej życie codzienne. Do kapsuły trafił też archiwalny numer czasopisma samorządowego ze wzmianką o szkole oraz wspomniany list maturzystki, w którym można przeczytać min. kilka ciepłych zdań o ludziach, którzy tworzą Zespół Szkół im. J. Tuwima.


Pozostaje mieć nadzieję, że kapsuła przetrwa długie lata...

 

IMAG2778 c29.11.2018 roku Magdalena Tarnawa i Malwina Podkówka wzięły udział  w konkursie gastronomicznym "Śląska Jesień Kulinarna" w Wodzisławiu Śląskim, który prowadził znany Wam kucharz Remigiusz Rączka. Dziewczyny świetnie się spisały i zdobyły nowe doświadczenie.

 

 

 

2018 cOpublikowaliśmy aktualne fotki klasowe rocznik 2018. Zachęcamy do oglądania.

Link do galerii

 

IMG 4174 cW poniedziałek 19.11.2018r. członkowie szkolnego Klubu Dobrej Rozmowy (działającego w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pt.„Rozmawiajmy o uchodźcach”) uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez trenera CEO – Tomasza Piątka. Uczniowie zagłębili tajniki zagadnień związanych z wpływem klimatu na migracje na świecie w sposób niekonwencjonalny i ciekawy przez udział w grze fabularnej. Ponadto, pracując metodą projektu, stworzyli plan działań w naszej szkole na najbliższy okres - już wkrótce zobaczycie jego efekty. Przed nami happening oraz World Cafe!


45721214 355005101928885 1097788285033381888 n1 c7 listopada 2018 Ewelina Kidoń z kl. II bt, Natalia Konderla z kl. II bt oraz Kacper Bąk z kl. III at reprezentowali Zespół Szkół im. Juliana Tuwima w I Ogólnopolskim Konkursie „Ja za barem”, który odbył się w obiekcie Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu Żywieckim.

Reprezentowali i WYGRALI ten konkurs!

Ewelina przygotowała mocktail o nazwie „Invisible Experience”, w skład którego wchodziły: syrop Monin Curacao Triple Sec, soki z aloesu, brzozy i limoki oraz rozmaryn .
Mocktail ten zdobył najwyższe smakowe noty degustacyjne zajmując I miejsce na podium! Do tego elegancka i bezbłędna praca za barem zapewniła Ewelinie dodatkowe wyróżnienie za: „ Najlepszą technikę”.
Natalia zaprezentowała mocktail blenderowany „Green Dream” : Syropy Monin Falernum i Lime Citron, świeży sok z pomarańczy, świeży szpinak z końcowym dopełnieniem zielonej herbaty. Delikatność smaku, świeżość i samo zdrowie zapewniły Natalii III miejsce na podium.
Kacper natomiast zagłębił się w smaki jesieni. Jego „Autumn delight” zawierał: Syropy Monin Maple Spice i Spicy Mango, świeże soki z dyni i limonki a całość aromatyzował skórkami z grejpfruta. Orginalność, ciekawy smak i bardzo dobra technika Kacpra zapewniła V miejsce. Tym wynikiem nasza drużyna znalazła się w pierwszej piątce na 24 startujących zawodników!
Ewelina Kidoń zwyciężyła także w rozgrywce dodatkowej sponsorowanej przez Firmę SCM Monin Polska. Zadaniem tym była tzw. „czarna skrzynka”, czyli zrobienie najlepszego cocktailu z produktów które się wylosuje. Nagrodą za ten wyczyn była „Dzika karta” uczestnictwa w Mistrzostwach Monin Cup Junior 2018 r. Tym samym Nasza Szkoła wysyła dwóch reprezentantów na ten prestiżowy konkurs: Ewelinę Kidoń i Klaudię Guzdek!


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Patryk Kozieł

 

IMG 7613JPG9 listopada2018r z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole specjalna edycja Festiwalu Nauki. Uroczyste świętowanie rozpoczęło spotkanie autorskie z pisarzem kryminałów, których akcja dzieje się w Bielsku-Białej, K.M. Bakowem. Autor opowiadał o swoich inspiracjach literackich, ulubionych miejscach w Bielsku-Białej, kobietach swojego życia, a nawet o tym, dlaczego zawsze warto chodzić w mundurku. Książki K.M. Bakowa są dostępne w naszej bibliotece szkolnej-zapraszamy do lektury! Ponadto klasy pierwsze i czwarte wzięły udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez „Redakcję BB”. Klasa 2 et we współpracy z CEO przygotowała terenową edukacyjną grę o niepodległość. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy a happening pomógł nam przenieść się w przeszłość, były strajki, kryzys z pustymi półkami w sklepie, karteczkami żywnościowymi. Nie zabrakło obrad okrągłego stołu i wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

9.11.2018 Warsztaty pt. Lekcje z ZUS cW dniu 09.11.2018 w Zespole Szkół im. J. Tuwima po raz kolejny odbył się Festiwal Nauki. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku, w ramach tej imprezy nauczyciel ekonomicznych przedmiotów zawodowych, Magdalena Rayss, przygotowała dla uczniów klas drugich zajęcia pt. „Lekcje z ZUS”. Projekt zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodzieży, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość uczniów, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zajęcia rozpoczęła prezentacja materiału filmowego pt. Twoje życie – Twój wybór, następnie odbył się pokaz multimedialny na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego zadań. Kolejnym etapem przedsięwzięcia była praca w grupach – uczniowie zapoznali się z tekstem źródłowym pt. ZUS – czym jest i co robi?, a następnie na dużych arkuszach papieru sporządzili mapę myśli zawierającą podstawowe informacje o ZUS i rodzajach świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

ekonomia c

W tym roku, po raz pierwszy w ramach tej imprezy nauczyciele dwóch różnych specjalności: języka angielskiego (Marzena Godlewska-Ucińska) oraz ekonomicznych przedmiotów zawodowych (Magdalena Rayss) wspólnie przygotowały i przeprowadziły szkolny konkurs pt. „Z językiem angielskim w podróży po świecie ekonomii”. Projekt zrodził się z potrzeby uatrakcyjnienia zajęć szkolnych, jak również zwiększenia zainteresowania uczniów trudnymi i często nużącymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, finansów, prawa, marketingu czy działalności gospodarczej. Uczestnicy zawodów zmagali się z napisanymi w języku angielskim ćwiczeniami z zakresu ekonomii o różnym stopniu trudności: od krzyżówki poprzez czytanie ze zrozumieniem na zadaniu praktycznym kończąc.
Mamy nadzieję, że formuła nowego konkursu spodoba się uczniom i na stałe zagości on w kalendarzu imprez szkolnych.
Wyniki konkursu:

1. miejsce: Marcelina Smolarska (3bt)

2. miejsce: Julia Matuszewska (3bt)

3. miejsce (ex aequo): Sebastian Tusznio (3et) i Zuzanna Zaniewska (3bt)

Laureatom gratulujemy!

 

W dniu 07.11.2018 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima rozpoczęły się zawody I stopnia XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Gospodarka światowa – wolny handel czy protekcjonizm? Punktualnie o godzinie 9.00 51 uczestników klas trzecich i czwartych rozpoczęło zmagania z pytaniami testowymi, opisowymi, jak również z zadaniem z podstaw ekonomii. Najwyższe wyniki w etapie szkolnym uzyskali:

  • Patrycja Wróbel (4at),
  • Sebastian Tusznio (3et) i
  • Klaudia Krehut (3et).

Laureatom gratulujemy – organizatorzy szkolnych zawodów OWE: Magdalena Rayss i Sylwia Mamorska-Kozieł.

 

 

IMG 0099 c

W środę 24 października 2018r. gościliśmy w naszej szkole pana Michała Rychlickiego ze spektaklem „Niepodległa”. Autor przedstawienia i jednocześnie aktor w dość niestandardowy sposób przedstawił wydarzenia związane z powstaniami narodowymi, pierwszą wojną światową oraz wojną polsko-bolszewicką. Pan Michał to nie tylko hobbysta ale także miłośnik historii Polski, gdyż jak mało kto potrafił opowiedzieć o czymś co było „kawał czasu temu’’ w tak interesujący sposób. Pokazał stroje i mundury z przeszłości. Aktorami wcielającymi się w rolę Ojców Niepodległości byli uczniowie klas trzecich, uczestniczący w spektaklu. Znalazło się coś dla każdego, dla lubiących historię i nie przepadających za nią. Powinno się doceniać ludzi z pasją. Jest ich niewielu. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że występ pana Michała podobał się mi i większości uczniom.