Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

 

W okresie wakacyjnym sekretariat szkolny będzie otwarty w godzinach od 800 do 1300

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w środę 19 czerwca o godzinie 12:30 w auli szkolnej. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

picture 19710

Mateusz Pollak, uczeń kl. 1 at, fantastycznie wystąpił podczas eliminacji 64 Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej i zakwalifikował się do etapu rejonowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

DSC 0012W ramach Dnia Otwartego odbył się konkurs językowy (angielsko-niemiecki) Mistrz Języka 2019, w którym wzięło udział 5 drużyn ze szkół z Bielska-Białej i okolic. Konkurs składał się z dwóch części: część ustna (nagrane wcześniej filmiki) i część pisemna (test językowy).

  • I miejsce zajęła drużyna z ZSO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości
  • II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 32
  • III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej w Dębowcu

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

IMG 20190316 WA0022Po raz kolejny nasi uczniowie wyjadą, już w tym tygodniu, na pięciotygodniowe staże zagraniczne. Możliwe jest to dzięki realizacji nowego programu Erasmus+. Tym razem wyjedzie rekordowa ilość - 46 uczniów. 10 z nich zrealizuje staże w hiszpańskiej Tarragonie na Costa Brava – 3 uczennice w pięciogwiazdkowym Hotelu Tamarit, 3 uczniów będzie doskonaliło swoje umiejętności w czterogwiazdkowym Hotelu Salou. Po dwóch uczniów będzie pracowało w czterogwiazdkowych hotelach Urbis i Alexandra. Oprócz wyjazdu do Hiszpanii, kolejnych dziesięcioro uczniów wyjedzie również na 5 tygodni do Wielkiej Brytanii. Uczniowie ci będą pracować w czterogwiazdkowym Hotelu Urban w Grantham. Również na podobne staże wyjadą w tym okresie dwie grupy stażystów do Austrii. Dziesięcioro z nich będzie doskonaliło swoje umiejętności zawodowe w Pensjonacie Imbachhorn, położonym w malowniczej alpejskiej scenerii. Szóstka uczestników odwiedzi miejscowość Zwettl w Dolnej Austrii, gdzie będą szkolili się w trzech czterogwiazdkowych hotelach: Ottenstein, Mohnhotel oraz Faulenzerhotel. Zupełną nowością tegorocznych staży będzie wyjazd naszej młodzieży do Portugalii. Przez 5 tygodni dziesiątka z nich będzie szkoliła się w hotelach malowniczej Bragi, położonej nieopodal Oceanu Atlantyckiego. Oprócz możliwości podniesienia swoich umiejętności zawodowych i językowych nasza młodzież realizowała będzie także program kulturowy, m.in. zwiedzając Barcelonę, Gironę, Halstad, Wiedeń, Lizbonę i Porto oraz Londyn i Lincoln, a także inne ciekawe miejsca położone w pobliżu zakwaterowania. Miłą niespodzianką dla reprezentantów naszej szkoły w Anglii, Austrii, Portugalii i Hiszpanii będzie pobierane cotygodniowo kieszonkowe, które z pewnością wystarczy na udane zakupy w Primarku. Kolejne wyjazdy naszych uczniów na staże zagraniczne w ramach nowego projektu Erasmus+ przewidziano już w połowie stycznia 2020 roku. Nasza młodzież wyjedzie wówczas do Grantham (10 osób) i Bragi (10 osób). Do Portugalskiej Bragi na staże wyjedzie wówczas również 12 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Wszystkie koszty wyjazdów sfinansowane są ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.

komunikat

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów klas czwartych odbędzie się 26.04.2019r. o godzinie 1230.

 

usaW środę, 3 kwietnia po raz pierwszy odbył się w naszej szkole Dzień Amerykański. Z tej okazji gościliśmy grupę pracowników z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie: konsul ds.Prasy i Kultury- Amy Steinmann, Bożenę Piłat-redaktor pisma "Zoom in on America”, Karolinę Sanchewską – piosenkarkę, naukowiec z dziedziny biologii, Annę Holubecki - specjalistkę z dziedziny neurologii, Rachel Kessler, która zajmuje się atrakcjami turystycznymi w USA, Marię Brzostek - specjalistkę ds. studiów i praktyk w USA. Nasi uczniowie wzięli udział w konkursach i warsztatach z native speakerami. Tradycyjnie pani konsul poprowadziła także konkurs na temat znajomości czasopisma ,,Zoom in on America” dla uczniów szkół podstawowych.

 

DSC 0066W piątek 29 marca 2019 r. świętowaliśmy Dzień Hotelarza i Turysty pod hasłem "La festa della pizza". Wydarzenie wzgobaciły prezentacje, konkursy i bardzo atrakcyjne występy artystyczne. Gościliśmy przedstawicieli branży hotelarsko - turystycznej z następujących obiektów hotelarskich:  Qubus, President, Ibis Styles, Papuga Park Hotel, Villa Barbara, Park Poniwiec, Mouxy z Katowic oraz biur podróży: Sport Centrum, Polan Travel, Itaka, Wadi na Wschód oraz przedstawicieli PTTK. Wszystkim gościom, nauczycielom i uczniom bardzo dziękujemy za udział w naszej cyklicznej imprezie i zapraszamy za rok. 

 

 

Eliminacje Okręgowe OP 2019W czwartek 7 marca 2019 uczennica klasy 3bt Klaudia Merta wzięła udział w eliminacjach okręgowych XIV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, które odbyły się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

 

WP 20190308 14 31 54 ProW piątek 8 marca 2019r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet, z tej okazji w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkowe kobiety. Na zaproszenie Zarządu Beskidzkiej Rady Olimpijskiej w Bielsku- Białej przy tzw. Stoliku Olimpijskim zasiadły byłe Olimpijki z naszego regionu: Natalia Kot-Wala, Dorota Kwaśny-Lejawa, Anna Gębala, Katarzyna Gębala-Roszkowska, Eliza Surdyka. Dla naszej szkoły był to również ważny dzień. Decyzją Zarządu Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, jako pierwsza szkoła na ręce Dyrektora Szkoły otrzymaliśmy Certyfikat Partnerstwa.

 

Informujemy, że sekretariat szkolny w czasie ferii zimowych będzie czynny w godzinach od 800 do 1300

 

 

 

lotnisko w Barcelonie cPo raz kolejny nasza młodzież wyjedzie, już w przyszłym tygodniu, na pięciotygodniowe staże. Możliwe jest to dzięki realizacji kolejnego projektu Erasmus+, już w ramach Karty Jakości Mobilności. Tym razem wyjedzie 15 uczniów. 8 uczennic zrealizuje staże w hiszpańskiej Barcelonie–4 dziewczyny w czterogwiazdkowym Hotelu Evenia, a 4 kolejne będą doskonaliły swoje umiejętności również w czterogwiazdkowym Hotelu Condes. Oprócz wyjazdu do Hiszpanii, kolejnych dziewięcioro uczniów wyjedzie również na 5 tygodni do Wielkiej Brytanii. Uczniowie ci będą pracować w czterogwiazdkowym Hotelu Urban w Grantham. Oprócz możliwości podniesienia swoich umiejętności zawodowych i językowych nasza młodzież realizowała będzie także program kulturowy, m.in. zwiedzając Barcelonę, Gironę oraz Londyn i Lincoln, a także inne ciekawe miejsca położone w pobliżu zakwaterowania. Miłą niespodzianką dla reprezentantów naszej szkoły w Anglii i Hiszpanii będzie pobierane cotygodniowo kieszonkowe, które z pewnością wystarczy na udane zakupy w Primarku. Po raz pierwszy w historii naszych projektów realizowanych w ramach szkolnictwa zawodowego, na tygodniowe zajęcia job-shadowing prowadzone w hotelach Barcelony wyjedzie 8 naszych nauczycieli. Kolejne wyjazdy naszych uczniów na staże zagraniczne w ramach projektów Erasmus+ przewidziano już w maju i czerwcu 2019 roku. Nasza młodzież wyjedzie wówczas do Grantham (10 osób), Tarragony w Hiszpanii (10 osób), Zwettl w Austrii (6 osób), Fusch w Austrii (10 osób) i po raz pierwszy do Bragi w Portugalii (10 osób). Wszystkie koszty wyjazdów sfinansowane są ze środków pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej.

 

mcW ubiegłym tygodniu dobiegła końca trzytygodniowa wizyta wolontariuszy AIESEC w naszej szkole. Była to świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś na temat życia i kultury tych dwóch krajów. Dodatkową atrakcją były lekcje tańca salsy i tańca brzucha prowadzone przez naszych gosci:)

Dziękujemy serdecznie Wandzie Byrdy, Beacie Damek, Alison Jimenez Wendorff oraz Julii Gębali za opiekę i goszczenie naszych wolontariuszy.

 

IMAG2931 cW piątek 11.01.2019 Natalia Strzelecka i Natalia Łukasik wzięły udział w okręgowych eliminacjach Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu w Gliwicach. Dziękuję za zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu. 

 

6.12.2018 OP cW dniu 06.12.2018 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima rozpoczęły się eliminacje szkolne XIV Olimpiady Przedsiębiorczości. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Trendy na rynku kapitałowym. Punktualnie o godzinie 9.00 62 uczestników klas drugich, trzecich i czwartych rozpoczęło zmagania z pytaniami testowymi o różnym stopniu trudności. Najwyższe wyniki w etapie szkolnym uzyskali: Klaudia Merta (3bt), Kinga Janik (3bt) i Dawid Bednarczyk (3at).
Laureatom gratulujemy – organizatorzy szkolnych zawodów Olimpiady Przedsiębiorczości: Magdalena Rayss i Sylwia Mamorska-Kozieł.

 

Informujemy, że 24 grudnia 2018 r. szkoła będzie nieczynna.

 

kapsula2Piątek, 7.12.18 r. Na zakończenie szkolnych obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę grupa uczniów zakopała na skarpie przed wejściem do szkoły kapsułę czasu z rozmaitymi pamiątkowymi materiałami dla „przyszłych pokoleń". Wydarzenie miało sympatyczny wydźwięk pomimo niezbyt sprzyjającej pogody oraz nieco „pogrzebowej” scenerii.
Do kapsuły, w naszym wypadku metalowej walizki, trafiły zdjęcia, broszury szkolne, kamizelka ucznia profilu hotelarskiego oraz butelka z listem, który napisała uczennica klasy maturalnej. Część materiałów bezpośrednio dokumentuje imprezy, które odbyły się w ramach obchodów Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj - są to zdjęcia oraz filmik, na którym społeczność szkolna śpiewa na boisku hymn i wypuszcza w powietrze biało-czerwone baloniki. Pozostałe drobiazgi przybliżą przyszłemu znalazcy kapsuły naszą szkołę, nauczane w niej profile, praktyki zawodowe, imprezy cykliczne oraz jej życie codzienne. Do kapsuły trafił też archiwalny numer czasopisma samorządowego ze wzmianką o szkole oraz wspomniany list maturzystki, w którym można przeczytać min. kilka ciepłych zdań o ludziach, którzy tworzą Zespół Szkół im. J. Tuwima.


Pozostaje mieć nadzieję, że kapsuła przetrwa długie lata...

 

IMAG2778 c29.11.2018 roku Magdalena Tarnawa i Malwina Podkówka wzięły udział  w konkursie gastronomicznym "Śląska Jesień Kulinarna" w Wodzisławiu Śląskim, który prowadził znany Wam kucharz Remigiusz Rączka. Dziewczyny świetnie się spisały i zdobyły nowe doświadczenie.

 

 

 

2018 cOpublikowaliśmy aktualne fotki klasowe rocznik 2018. Zachęcamy do oglądania.

Link do galerii

 

IMG 4174 cW poniedziałek 19.11.2018r. członkowie szkolnego Klubu Dobrej Rozmowy (działającego w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pt.„Rozmawiajmy o uchodźcach”) uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez trenera CEO – Tomasza Piątka. Uczniowie zagłębili tajniki zagadnień związanych z wpływem klimatu na migracje na świecie w sposób niekonwencjonalny i ciekawy przez udział w grze fabularnej. Ponadto, pracując metodą projektu, stworzyli plan działań w naszej szkole na najbliższy okres - już wkrótce zobaczycie jego efekty. Przed nami happening oraz World Cafe!


45721214 355005101928885 1097788285033381888 n1 c7 listopada 2018 Ewelina Kidoń z kl. II bt, Natalia Konderla z kl. II bt oraz Kacper Bąk z kl. III at reprezentowali Zespół Szkół im. Juliana Tuwima w I Ogólnopolskim Konkursie „Ja za barem”, który odbył się w obiekcie Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu Żywieckim.

Reprezentowali i WYGRALI ten konkurs!

Ewelina przygotowała mocktail o nazwie „Invisible Experience”, w skład którego wchodziły: syrop Monin Curacao Triple Sec, soki z aloesu, brzozy i limoki oraz rozmaryn .
Mocktail ten zdobył najwyższe smakowe noty degustacyjne zajmując I miejsce na podium! Do tego elegancka i bezbłędna praca za barem zapewniła Ewelinie dodatkowe wyróżnienie za: „ Najlepszą technikę”.
Natalia zaprezentowała mocktail blenderowany „Green Dream” : Syropy Monin Falernum i Lime Citron, świeży sok z pomarańczy, świeży szpinak z końcowym dopełnieniem zielonej herbaty. Delikatność smaku, świeżość i samo zdrowie zapewniły Natalii III miejsce na podium.
Kacper natomiast zagłębił się w smaki jesieni. Jego „Autumn delight” zawierał: Syropy Monin Maple Spice i Spicy Mango, świeże soki z dyni i limonki a całość aromatyzował skórkami z grejpfruta. Orginalność, ciekawy smak i bardzo dobra technika Kacpra zapewniła V miejsce. Tym wynikiem nasza drużyna znalazła się w pierwszej piątce na 24 startujących zawodników!
Ewelina Kidoń zwyciężyła także w rozgrywce dodatkowej sponsorowanej przez Firmę SCM Monin Polska. Zadaniem tym była tzw. „czarna skrzynka”, czyli zrobienie najlepszego cocktailu z produktów które się wylosuje. Nagrodą za ten wyczyn była „Dzika karta” uczestnictwa w Mistrzostwach Monin Cup Junior 2018 r. Tym samym Nasza Szkoła wysyła dwóch reprezentantów na ten prestiżowy konkurs: Ewelinę Kidoń i Klaudię Guzdek!


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Patryk Kozieł

 

IMG 7613JPG9 listopada2018r z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole specjalna edycja Festiwalu Nauki. Uroczyste świętowanie rozpoczęło spotkanie autorskie z pisarzem kryminałów, których akcja dzieje się w Bielsku-Białej, K.M. Bakowem. Autor opowiadał o swoich inspiracjach literackich, ulubionych miejscach w Bielsku-Białej, kobietach swojego życia, a nawet o tym, dlaczego zawsze warto chodzić w mundurku. Książki K.M. Bakowa są dostępne w naszej bibliotece szkolnej-zapraszamy do lektury! Ponadto klasy pierwsze i czwarte wzięły udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez „Redakcję BB”. Klasa 2 et we współpracy z CEO przygotowała terenową edukacyjną grę o niepodległość. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy a happening pomógł nam przenieść się w przeszłość, były strajki, kryzys z pustymi półkami w sklepie, karteczkami żywnościowymi. Nie zabrakło obrad okrągłego stołu i wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

9.11.2018 Warsztaty pt. Lekcje z ZUS cW dniu 09.11.2018 w Zespole Szkół im. J. Tuwima po raz kolejny odbył się Festiwal Nauki. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku, w ramach tej imprezy nauczyciel ekonomicznych przedmiotów zawodowych, Magdalena Rayss, przygotowała dla uczniów klas drugich zajęcia pt. „Lekcje z ZUS”. Projekt zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodzieży, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość uczniów, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zajęcia rozpoczęła prezentacja materiału filmowego pt. Twoje życie – Twój wybór, następnie odbył się pokaz multimedialny na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego zadań. Kolejnym etapem przedsięwzięcia była praca w grupach – uczniowie zapoznali się z tekstem źródłowym pt. ZUS – czym jest i co robi?, a następnie na dużych arkuszach papieru sporządzili mapę myśli zawierającą podstawowe informacje o ZUS i rodzajach świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

ekonomia c

W tym roku, po raz pierwszy w ramach tej imprezy nauczyciele dwóch różnych specjalności: języka angielskiego (Marzena Godlewska-Ucińska) oraz ekonomicznych przedmiotów zawodowych (Magdalena Rayss) wspólnie przygotowały i przeprowadziły szkolny konkurs pt. „Z językiem angielskim w podróży po świecie ekonomii”. Projekt zrodził się z potrzeby uatrakcyjnienia zajęć szkolnych, jak również zwiększenia zainteresowania uczniów trudnymi i często nużącymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, finansów, prawa, marketingu czy działalności gospodarczej. Uczestnicy zawodów zmagali się z napisanymi w języku angielskim ćwiczeniami z zakresu ekonomii o różnym stopniu trudności: od krzyżówki poprzez czytanie ze zrozumieniem na zadaniu praktycznym kończąc.
Mamy nadzieję, że formuła nowego konkursu spodoba się uczniom i na stałe zagości on w kalendarzu imprez szkolnych.
Wyniki konkursu:

1. miejsce: Marcelina Smolarska (3bt)

2. miejsce: Julia Matuszewska (3bt)

3. miejsce (ex aequo): Sebastian Tusznio (3et) i Zuzanna Zaniewska (3bt)

Laureatom gratulujemy!

 

W dniu 07.11.2018 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima rozpoczęły się zawody I stopnia XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Gospodarka światowa – wolny handel czy protekcjonizm? Punktualnie o godzinie 9.00 51 uczestników klas trzecich i czwartych rozpoczęło zmagania z pytaniami testowymi, opisowymi, jak również z zadaniem z podstaw ekonomii. Najwyższe wyniki w etapie szkolnym uzyskali:

  • Patrycja Wróbel (4at),
  • Sebastian Tusznio (3et) i
  • Klaudia Krehut (3et).

Laureatom gratulujemy – organizatorzy szkolnych zawodów OWE: Magdalena Rayss i Sylwia Mamorska-Kozieł.

 

 

IMG 0099 c

W środę 24 października 2018r. gościliśmy w naszej szkole pana Michała Rychlickiego ze spektaklem „Niepodległa”. Autor przedstawienia i jednocześnie aktor w dość niestandardowy sposób przedstawił wydarzenia związane z powstaniami narodowymi, pierwszą wojną światową oraz wojną polsko-bolszewicką. Pan Michał to nie tylko hobbysta ale także miłośnik historii Polski, gdyż jak mało kto potrafił opowiedzieć o czymś co było „kawał czasu temu’’ w tak interesujący sposób. Pokazał stroje i mundury z przeszłości. Aktorami wcielającymi się w rolę Ojców Niepodległości byli uczniowie klas trzecich, uczestniczący w spektaklu. Znalazło się coś dla każdego, dla lubiących historię i nie przepadających za nią. Powinno się doceniać ludzi z pasją. Jest ich niewielu. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że występ pana Michała podobał się mi i większości uczniom.

 

Dnia 12 października br odbył się szkolny etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV.
Do etapu okręgowego, organizowanego przez ZSGiH w Wiśle zakwalifikowały się dwie osoby, które uzyskały najwyższe wyniki.
Szkołę reprezentować będą:

  • Katarzyna Konieczna IV bt
  • Katarzyna Dzida  IV bt.

Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Barbara Sadłek

 

DSC 0149 Copy26.10.2018r pojawiła się u nas ekipa kryminalna komisarz Orłowskiej, która wprowadziła nas w klimat lektury „Albatros i Hiena” M.K. Bakova. Identyfikowali oni ciało „nimfy”, znalezione w naszym mieście. Zapraszamy do pasjonującej lektury kryminałów naszego bielszczanina, artysty plastyka, zajmującego się na codzień grafiką cyfrową. Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu.

 

bajarzW środę, 24 października nasza szkoła wzięła udział w międzyszkolnym konkursie ,,Bajarz roku”. Mistrzem opowieści okazał się Wojciech Zajączek z kl.2at, który zajął II-miejsce. Wojtek przedstawił słuchaczom opowiadanie „Królewicz” z tomu „Jeden dzień” Edwarda Stachury słynnego poety, prozaika i wędrowca. Serdecznie gratulujemy!