Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

 

Za nami szósta edycja konkursu „Born in the USA". W dniu 26.03.2018 odbył się kolejny quiz o tematyce amerykańskiej, w którym wzięli udział uczniowie z ośmiu szkół z naszego miasta i okolic. Do tej pory w konkursie startowały szkoły gimnazjalne, natomiast w tym roku – w związku z reformą systemu edukacji – gościliśmy szkoły podstawowe.

Oto wyniki konkursu:

1 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 13 w Bielsku-Białej

2 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Emilii Michalskiej w Próchnej

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 27 w Bielsku-Białej

Gratulujemy laureatom!

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w zabawie. Słowa podziękowania należą się również opiekunom. Dzięki ich wsparciu startujący zostali bardzo dobrze przygotowani do rozgrywki.

Na koniec smutniejsza wiadomość. Nasz sympatyczny Gość Honorowy, Pam Devolder z Konsulatu USA w Krakowie, nie poprowadzi kolejnych edycji konkursu „Born in the USA”. Już wkrótce podejmie swoje obowiązki zawodowe w innym zakątku świata. Niestety, rotacja wśród pracowników konsulatów i ambasad to dość powszechne zjawisko. Nam pozostaje tylko żałować...

 

26.05.2017 to data kolejnego konkursu poświęconego tematyce amerykańskiej pt. „Born in the USA”, w którym wzięli udział gimnazjaliści z Bielska-Białej i okolic. W tym roku gościliśmy dziewięć drużyn, cztery z naszego miasta i pięć z okolicznych miejscowości. Konkurs został poprowadzony przez pracowników Konsulatu USA w Krakowie: Konsula ds. Prasy i Kultury, Panią Pam DeVolder oraz Panią Bożenę Piłat, która redaguje czasopismo „Zoom in on America”. Obu paniom towarzyszyła amerykańska praktykantka, która poznaje kulisy pracy w dyplomacji.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku gimnazjaliści znakomicie sobie poradzili z konkursowym quizem oraz udowodnili, że bardzo dobrze władają językiem angielskim. Można tutaj przypomnieć, że zgodnie z regulaminem cały konkurs był prowadzony po angielsku, co obejmowało nie tylko quiz ale także wszelkie sprawy techniczne. Padło 25 pytań, w tym wiele bardzo szczegółowych. Startujące drużyny były pytane niemal o wszystko, w tym proszono je o identyfikację cytatów.

Po konkursowym quizie Pani Konsul spotkała się z uczniami naszej szkoły oraz wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu. Były też pamiątkowe zdjęcia – jedno z nich, przedstawiające startujących gimnazjalistów oraz naszych uczniów, będzie można znaleźć w przyszłym numerze miesięcznika „Zoom in on America”.

Oto zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu „Born in the USA”:

 • Pierwsze miejsce: Gimnazjum Dwujęzyczne nr 2 w Bielsku-Białej
 • Drugie miejsce: Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju
 • Trzecie miejsce: Gimnazjum nr 4 w Bielsku-Białej

Gratulujemy uczestnikom i ich opiekunom, którym dodatkowo dziękujemy za znakomite przygotowanie podopiecznych do konkursu.

 

W dniu 08.04.2016 odbył się kolejny konkurs „Born in the USA” dla gimnazjalistów z Bielska-Białej i okolic. Startowało dziewięć drużyn reprezentujących zarówno miasto – w tym roku liczniej niż w latach ubiegłych – jak i pobliskie miejscowości. Jak każdego roku, konkurs poprowadzili pracownicy Konsulatu USA w Krakowie, w tym nowy Konsul ds. Prasy i Kultury, Pam de Volder.

Startujący wykazali się znakomitym przygotowaniem do konkursu – niektóre odpowiedzi zawodników były zdumiewająco dokładne i szczegółowe. Gimnazjaliści odpowiadali na pytania, które dotyczyły min. genezy określenia Jankes, początków Nowego Yorku, życiorysu Marilyn Monroe, fauny morskiej zachodniego wybrzeża USA oraz nanotechnologii. Język angielski, w którym przeprowadzono konkurs, nie sprawił startującym żadnych kłopotów.

W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy uhonorować nagrodami zdobywców czwartego miejsca, którzy zdobyli niemal tyle samo punktów co drużyna z „trzeciego stopnia podium”.

Oto podium:

 • Pierwsze miejsce: Gimnazjum nr 16 z Bielska-Białej
 • Drugie miejsce: Gimnazjum Dwujęzyczne nr 2 z Bielska-Białej
 • Trzecie miejsce: Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości z Bielsku-Białej

Gratulujemy !

 

Finał trzeciej edycji anglojęzycznego konkursu Born in the USA dla uczniów szkół gimnazjalnych z Bielska-Białej i okolic. Podobnie jak w latach ubiegłych rozgrywkę poprowadzili pracownicy Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie - pytania zadawał osobiście Konsul ds. Prasy i Kultury, pan Brian George. W konkursie wzięły udział drużyny reprezentujące jedenaście gimnazjów. Gościliśmy przedstawicieli gimnazjów z Bielska-Białej oraz z szeregu innych miejscowości, od Skoczowa po Goczałkowice oraz Kęty.

Startujący odpowiadali na pytania dotyczące takich tematów jak min. zimowe festiwale w USA, Hawaje oraz słynne budowle Nowego Yorku. Konkurs został w całości przeprowadzony w języku angielskim, co jednak nie sprawiło uczestnikom szczególnej trudności. Startujący wykazali się dużą wiedzą i solidnym przygotowaniem do konkursu. 

 

Oto zwycięskie gimnazja:

 •  Pierwsze miejsce: Dwujęzyczne Gimnazjum nr 2 w Bielsku-Białej
 • Drugie miejsce: Gimnazjum nr 9 w Bielsku-Białej
 • Trzecie miejsce: Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom !

Pozdrawiamy wszystkich uczestników zabawy i zapraszamy na konkurs w przyszłym roku :)

26.03.2014 - gościliśmy w szkole uczniów szkół gimnazjalnych z Bielska-Białej i okolic, którzy wzięli udział w drugiej edycji konkursu 'Born in the USA'.  Rozgrywkę poprowadził nasz Gość Honorowy z krakowskiego Konsulatu, Konsul ds. Polityczno-Ekonomicznych, pan Andrew Caruso. W skład jury weszli: pani Bożena Piłat z Konsulatu USA oraz szkolni koordynatorzy imprezy.

W konkursie wzięło udział 8 szkół z Bielska-Białej i okolic. Oto ich lista:

 • Gimnazjum nr 3 im. Zofii Kossak w Pierścu
 • Gimnazjum nr 3 w Czechowicach - Dziedzicach
 • Gimnazjum Dwujęzyczne nr 2 w Bielsku-Białej
 • Gimnazjum nr 15 im. Jana III Sobieskiego w Bielsku-Białej
 • Gimnazjum w Pruchnej
 • Gimnazjum nr 11 w Bielsku-Białej
 • Gimnazjum Zespołu Szkół im. ks. J. Londzina w Zabrzegu
 • Gimnazjum Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej

Quiz konkursowy potrwał godzinę, w czasie której uczestnicy zabawy odpowiadali po angielsku na szczegółowe pytania dotyczące geografii, kultury i historii USA. Zgodnie z zasadami konkursu quiz obejmował wiadomości z miesięcznika 'Zoom in on America' - pytania dotyczyły min. parków narodowych, początków amerykańskiej kolei i chińskiej imigracji do USA oraz twórczości Marka Twaina. Po konkursie uczestnicy obejrzeli sympatyczną prezentację poświęconą sportowi w Stanach Zjednoczonych, która została opracowana w Konsulacie.

W ocenie gości z Konsulatu oraz naszych organizatorów zawodnicy zostali doskonale przygotowani do udziału w iomprezie.

Oto zwycięzcy:

 • I miejsce– Gimnazjum w Zabrzegu
 • II miejsce – Dwujęzyczne Gimnazjum nr 2 w Bielsku-Białej
 • III miejsce – Gimnazjum nr 3 w Pierścu

Serdecznie gratulujemy laureatom i ich opiekunom. Jednocześnie wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za "podjęcie rękawicy" i udział w konkursie.

Przy okazji chcielibyśmy podziękować wydawnictwu PEARSON, które ufundowało część nagród dla laureatów.

01.10.2014 - Rozpoczęliśmy kolejną edycję konkursu.

Nowość - w zakładce "Materiały pomocnicze" zamieściliśmy słowniczek do pierwszych sześciu numerów miesięcznika ZOOM in on America 2014.