Zespół Szkół im. Juliana Tuwima

w Bielsku-Białej

 

IMAG2931 cW piątek 11.01.2019 Natalia Strzelecka i Natalia Łukasik wzięły udział w okręgowych eliminacjach Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu w Gliwicach. Dziękuję za zaangażowanie i poświęcenie swojego czasu. 

 

6.12.2018 OP cW dniu 06.12.2018 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima rozpoczęły się eliminacje szkolne XIV Olimpiady Przedsiębiorczości. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Trendy na rynku kapitałowym. Punktualnie o godzinie 9.00 62 uczestników klas drugich, trzecich i czwartych rozpoczęło zmagania z pytaniami testowymi o różnym stopniu trudności. Najwyższe wyniki w etapie szkolnym uzyskali: Klaudia Merta (3bt), Kinga Janik (3bt) i Dawid Bednarczyk (3at).
Laureatom gratulujemy – organizatorzy szkolnych zawodów Olimpiady Przedsiębiorczości: Magdalena Rayss i Sylwia Mamorska-Kozieł.

 

Informujemy, że 24 grudnia 2018 r. szkoła będzie nieczynna.

 

kapsula2Piątek, 7.12.18 r. Na zakończenie szkolnych obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę grupa uczniów zakopała na skarpie przed wejściem do szkoły kapsułę czasu z rozmaitymi pamiątkowymi materiałami dla „przyszłych pokoleń". Wydarzenie miało sympatyczny wydźwięk pomimo niezbyt sprzyjającej pogody oraz nieco „pogrzebowej” scenerii.
Do kapsuły, w naszym wypadku metalowej walizki, trafiły zdjęcia, broszury szkolne, kamizelka ucznia profilu hotelarskiego oraz butelka z listem, który napisała uczennica klasy maturalnej. Część materiałów bezpośrednio dokumentuje imprezy, które odbyły się w ramach obchodów Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj - są to zdjęcia oraz filmik, na którym społeczność szkolna śpiewa na boisku hymn i wypuszcza w powietrze biało-czerwone baloniki. Pozostałe drobiazgi przybliżą przyszłemu znalazcy kapsuły naszą szkołę, nauczane w niej profile, praktyki zawodowe, imprezy cykliczne oraz jej życie codzienne. Do kapsuły trafił też archiwalny numer czasopisma samorządowego ze wzmianką o szkole oraz wspomniany list maturzystki, w którym można przeczytać min. kilka ciepłych zdań o ludziach, którzy tworzą Zespół Szkół im. J. Tuwima.


Pozostaje mieć nadzieję, że kapsuła przetrwa długie lata...

 

IMAG2778 c29.11.2018 roku Magdalena Tarnawa i Malwina Podkówka wzięły udział  w konkursie gastronomicznym "Śląska Jesień Kulinarna" w Wodzisławiu Śląskim, który prowadził znany Wam kucharz Remigiusz Rączka. Dziewczyny świetnie się spisały i zdobyły nowe doświadczenie.

 

 

 

2018 cOpublikowaliśmy aktualne fotki klasowe rocznik 2018. Zachęcamy do oglądania.

Link do galerii

 

IMG 4174 cW poniedziałek 19.11.2018r. członkowie szkolnego Klubu Dobrej Rozmowy (działającego w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej pt.„Rozmawiajmy o uchodźcach”) uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez trenera CEO – Tomasza Piątka. Uczniowie zagłębili tajniki zagadnień związanych z wpływem klimatu na migracje na świecie w sposób niekonwencjonalny i ciekawy przez udział w grze fabularnej. Ponadto, pracując metodą projektu, stworzyli plan działań w naszej szkole na najbliższy okres - już wkrótce zobaczycie jego efekty. Przed nami happening oraz World Cafe!


45721214 355005101928885 1097788285033381888 n1 c7 listopada 2018 Ewelina Kidoń z kl. II bt, Natalia Konderla z kl. II bt oraz Kacper Bąk z kl. III at reprezentowali Zespół Szkół im. Juliana Tuwima w I Ogólnopolskim Konkursie „Ja za barem”, który odbył się w obiekcie Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu Żywieckim.

Reprezentowali i WYGRALI ten konkurs!

Ewelina przygotowała mocktail o nazwie „Invisible Experience”, w skład którego wchodziły: syrop Monin Curacao Triple Sec, soki z aloesu, brzozy i limoki oraz rozmaryn .
Mocktail ten zdobył najwyższe smakowe noty degustacyjne zajmując I miejsce na podium! Do tego elegancka i bezbłędna praca za barem zapewniła Ewelinie dodatkowe wyróżnienie za: „ Najlepszą technikę”.
Natalia zaprezentowała mocktail blenderowany „Green Dream” : Syropy Monin Falernum i Lime Citron, świeży sok z pomarańczy, świeży szpinak z końcowym dopełnieniem zielonej herbaty. Delikatność smaku, świeżość i samo zdrowie zapewniły Natalii III miejsce na podium.
Kacper natomiast zagłębił się w smaki jesieni. Jego „Autumn delight” zawierał: Syropy Monin Maple Spice i Spicy Mango, świeże soki z dyni i limonki a całość aromatyzował skórkami z grejpfruta. Orginalność, ciekawy smak i bardzo dobra technika Kacpra zapewniła V miejsce. Tym wynikiem nasza drużyna znalazła się w pierwszej piątce na 24 startujących zawodników!
Ewelina Kidoń zwyciężyła także w rozgrywce dodatkowej sponsorowanej przez Firmę SCM Monin Polska. Zadaniem tym była tzw. „czarna skrzynka”, czyli zrobienie najlepszego cocktailu z produktów które się wylosuje. Nagrodą za ten wyczyn była „Dzika karta” uczestnictwa w Mistrzostwach Monin Cup Junior 2018 r. Tym samym Nasza Szkoła wysyła dwóch reprezentantów na ten prestiżowy konkurs: Ewelinę Kidoń i Klaudię Guzdek!


Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Patryk Kozieł

 

IMG 7613JPG9 listopada2018r z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się w naszej szkole specjalna edycja Festiwalu Nauki. Uroczyste świętowanie rozpoczęło spotkanie autorskie z pisarzem kryminałów, których akcja dzieje się w Bielsku-Białej, K.M. Bakowem. Autor opowiadał o swoich inspiracjach literackich, ulubionych miejscach w Bielsku-Białej, kobietach swojego życia, a nawet o tym, dlaczego zawsze warto chodzić w mundurku. Książki K.M. Bakowa są dostępne w naszej bibliotece szkolnej-zapraszamy do lektury! Ponadto klasy pierwsze i czwarte wzięły udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez „Redakcję BB”. Klasa 2 et we współpracy z CEO przygotowała terenową edukacyjną grę o niepodległość. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy a happening pomógł nam przenieść się w przeszłość, były strajki, kryzys z pustymi półkami w sklepie, karteczkami żywnościowymi. Nie zabrakło obrad okrągłego stołu i wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

9.11.2018 Warsztaty pt. Lekcje z ZUS cW dniu 09.11.2018 w Zespole Szkół im. J. Tuwima po raz kolejny odbył się Festiwal Nauki. Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku, w ramach tej imprezy nauczyciel ekonomicznych przedmiotów zawodowych, Magdalena Rayss, przygotowała dla uczniów klas drugich zajęcia pt. „Lekcje z ZUS”. Projekt zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodzieży, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość uczniów, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Zajęcia rozpoczęła prezentacja materiału filmowego pt. Twoje życie – Twój wybór, następnie odbył się pokaz multimedialny na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jego zadań. Kolejnym etapem przedsięwzięcia była praca w grupach – uczniowie zapoznali się z tekstem źródłowym pt. ZUS – czym jest i co robi?, a następnie na dużych arkuszach papieru sporządzili mapę myśli zawierającą podstawowe informacje o ZUS i rodzajach świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

ekonomia c

W tym roku, po raz pierwszy w ramach tej imprezy nauczyciele dwóch różnych specjalności: języka angielskiego (Marzena Godlewska-Ucińska) oraz ekonomicznych przedmiotów zawodowych (Magdalena Rayss) wspólnie przygotowały i przeprowadziły szkolny konkurs pt. „Z językiem angielskim w podróży po świecie ekonomii”. Projekt zrodził się z potrzeby uatrakcyjnienia zajęć szkolnych, jak również zwiększenia zainteresowania uczniów trudnymi i często nużącymi zagadnieniami z dziedziny ekonomii, finansów, prawa, marketingu czy działalności gospodarczej. Uczestnicy zawodów zmagali się z napisanymi w języku angielskim ćwiczeniami z zakresu ekonomii o różnym stopniu trudności: od krzyżówki poprzez czytanie ze zrozumieniem na zadaniu praktycznym kończąc.
Mamy nadzieję, że formuła nowego konkursu spodoba się uczniom i na stałe zagości on w kalendarzu imprez szkolnych.
Wyniki konkursu:

1. miejsce: Marcelina Smolarska (3bt)

2. miejsce: Julia Matuszewska (3bt)

3. miejsce (ex aequo): Sebastian Tusznio (3et) i Zuzanna Zaniewska (3bt)

Laureatom gratulujemy!

 

W dniu 07.11.2018 w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima rozpoczęły się zawody I stopnia XXXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Gospodarka światowa – wolny handel czy protekcjonizm? Punktualnie o godzinie 9.00 51 uczestników klas trzecich i czwartych rozpoczęło zmagania z pytaniami testowymi, opisowymi, jak również z zadaniem z podstaw ekonomii. Najwyższe wyniki w etapie szkolnym uzyskali:

  • Patrycja Wróbel (4at),
  • Sebastian Tusznio (3et) i
  • Klaudia Krehut (3et).

Laureatom gratulujemy – organizatorzy szkolnych zawodów OWE: Magdalena Rayss i Sylwia Mamorska-Kozieł.

 

 

IMG 0099 c

W środę 24 października 2018r. gościliśmy w naszej szkole pana Michała Rychlickiego ze spektaklem „Niepodległa”. Autor przedstawienia i jednocześnie aktor w dość niestandardowy sposób przedstawił wydarzenia związane z powstaniami narodowymi, pierwszą wojną światową oraz wojną polsko-bolszewicką. Pan Michał to nie tylko hobbysta ale także miłośnik historii Polski, gdyż jak mało kto potrafił opowiedzieć o czymś co było „kawał czasu temu’’ w tak interesujący sposób. Pokazał stroje i mundury z przeszłości. Aktorami wcielającymi się w rolę Ojców Niepodległości byli uczniowie klas trzecich, uczestniczący w spektaklu. Znalazło się coś dla każdego, dla lubiących historię i nie przepadających za nią. Powinno się doceniać ludzi z pasją. Jest ich niewielu. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że występ pana Michała podobał się mi i większości uczniom.

 

Dnia 12 października br odbył się szkolny etap Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV.
Do etapu okręgowego, organizowanego przez ZSGiH w Wiśle zakwalifikowały się dwie osoby, które uzyskały najwyższe wyniki.
Szkołę reprezentować będą:

  • Katarzyna Konieczna IV bt
  • Katarzyna Dzida  IV bt.

Gratulujemy i trzymamy kciuki.

Barbara Sadłek

 

DSC 0149 Copy26.10.2018r pojawiła się u nas ekipa kryminalna komisarz Orłowskiej, która wprowadziła nas w klimat lektury „Albatros i Hiena” M.K. Bakova. Identyfikowali oni ciało „nimfy”, znalezione w naszym mieście. Zapraszamy do pasjonującej lektury kryminałów naszego bielszczanina, artysty plastyka, zajmującego się na codzień grafiką cyfrową. Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu.

 

bajarzW środę, 24 października nasza szkoła wzięła udział w międzyszkolnym konkursie ,,Bajarz roku”. Mistrzem opowieści okazał się Wojciech Zajączek z kl.2at, który zajął II-miejsce. Wojtek przedstawił słuchaczom opowiadanie „Królewicz” z tomu „Jeden dzień” Edwarda Stachury słynnego poety, prozaika i wędrowca. Serdecznie gratulujemy!

 

 

6OK Eliminacje konkursu „Ojczyzna – Polszczyzna” za nami! Publikujemy listę zwycięzców. Uczestnikom gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

 

 

Kategoria – śpiew:

I miejsce:

K. Lepianka, kl.1et

W. Pucka, kl.3et

II miejsce: K. Bąk, kl.1at

Wyróżnienie: M. Tarnawa (kl.3ct), K. Wieczorek, P. Rycko (kl. 1bt)

Katregoria – recytacja:

I miejsce – N. Strządała, kl. 1bt

Wyróżnienie - N. Pomianowska, kl. 2ct

Kategoria – fotografia:

I miejsce – K. Kania, kl.1et

Wyróżnienie – J. Marek, kl.4bt

 

konkurs1Dnia 20 października br. w Domu Kultury Włókniarzy w Bielsku-Białej odbył się koncert laureatów konkursu recytatorskiego pt. "Chrześcijańskie korzenie literatury polskiej", w którym uczennica klasy 2bt, Ewelina Kidoń, zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. O godzinie 10:00 rozpoczął się występ wszystkich laureatów, którzy na scenie zaprezentowali fragmenty prozy i utwory poetyckie polskich autorów, nawiązujące do tradycji chrześcijańskiej naszego kraju. Nasza uczennica przedstawiła fragment "Chłopów" Władysława Reymonta, którym tydzień wcześniej zapewniła sobie zwycięstwo. Po koncercie rozdano nagrody i podziękowania wszystkim uczestnikom oraz opiekunom. Wydarzenie to miało miejsce w ramach 33. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej.konkurs3
konkurs2

konkurs4

 

1Ogólnopolski Konkurs Barmański odbył się 8 października br. w Centrum Konferencyjnym Nimbus w Warszawie. W kategorii Short Drink zacięcie walczyło 24 uczestników z całej Polski wykonując na scenie cztery identyczne koktajle w określonym czasie, zgodnie z nadesłaną recepturą. Tematem przewodnim tegorocznego Monin Cup było „mix your origins”, czyli odwołanie się do regionalnych smaków i produktów.
Zwycięski koktajl „Può ripetere” na bazie syropu ogórkowego Monin, wódki i kopru włoskiego otrzymał najwyższe noty degustacyjne w całym konkursie, co w połączeniu z wysoką oceną za technikę, pozwoliło uczestniczce - Noemi Jarocińskiej zdobyć pierwsze:

 

„Può ripetere”
• 20 ml syropu Monin Cucumber
• 20 ml soki z limonki
• 40 ml wódki żytniej
• koper włoski
Metoda: wstrząśnięcie w shakerze z lodem
Zaraz za Neomi zajmując II miejsce stanęła nasza reprezentanta Weronika Czudek z koktajlem „Yellow Heart” na bazie syropu Monin Estragon, likieru Monin Triple Sec i miodu pitnego.
„Yellow Heart”
• 5 ml syropu Monin Estragon
• 10 ml likieru Monin Triple Sec
• 15 ml miodu pitnego (trójniak)
• 30 ml świeżego soku z pomarańczy
• 5 ml świeżego soku z limonki
Metoda: wstrząśnięcie w shakerze z lodem
Na wyrazy uznania zasługują także Wiktoria Zacher i Dorota Jonkisz zdobywając 4 i 5 miejsce co spowodowało, że wszyscy zawodnicy z naszej Szkoły znaleźli się w pierwszej piątce.
Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy… .

 

IMG 3310 CopyW dniach 6-7 października szkolna grupa SKKT "Podróżnik" zdobyła 5 szczytów naszych pięknych Beskidów w zaledwie 2 dni m.in. Dębowiec, Szyndzielnia, Klimczok, Błatnia i Równica,
Nie Brakowało stromych podejść, śmiesznych żartów oraz dobrego humoru!
Modzieży towarzyszyła niezastąpiona Pani Dorota Górska oraz nowy nauczyciel w naszym gronie pedagogicznym Pan Rafał Dubrawski.
Serdecznie zapraszamy do kółka podróżnika jesli lubisz górskie wycieczki i nie tylko :)

 

W miniony piątek tj. 28.09.2018r. odbyły się zawody lekkoatletyczne w ramach Licealiady Młodzieży z udziałem szkół Bielska-Białej, powiatu bielskiego i żywieckiego.  Naszą szkołę reprezentowały drużyny dziewcząt i chłopców. W klasyfikacji generalnej dziewczęta uzyskały 560 punktów zajmując 9 lokatę, chłopcy zdobyli 712 punktów, co pozwoliło nam uzyskać 13 miejsce. 

Wszystkim zaangażowanym w sportowe życie Szkoły chcemy podziękować za wkład w uzyskany rezultat sportowy oraz niepowtarzalną atmosferę na trybunach. 

Ze sportowym pozdrowieniem:

Mariusz Depczyński

Rafał Dubrawski

 

 

20180926 191626 2 451x800We wtorek, 25 września nasza szkoła wzięła udział w uroczystym powitaniu nowych pracowników Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Nauczyciele języka angielskiego, mgr P. Dziewiński i mgr M.Godlewska-Ucińska uczestniczyli w organizowanym przez Konsulat nowatorskim szkoleniu na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a mgr A.Pollak-Olszowska powitała nową Konsul ds Prasy i Kultury, p.Amy Steinmann, która już nie może się doczekać wizyty w naszej szkole w ramach projektu pt."Born in the USA".

Wycieczka do Włoch

8 września klasy 3et i 3bt wraz z uczniami z czwartych klas, wyruszyli w stronę Włoch po drodze zwiedzając piękny Rzym. Dzięki Pani przewodnik mogliśmy zobaczyć tam Fontannę di Trevi, Schody Hiszpańskie oraz Bazylikę św. Piotra w Watykanie. W kolejnych dniach mogliśmy zwiedzić Paestum - miejsce naszego zakwaterowania , Neapol, 

Wulkan Wezuwiusz wraz z zniszczonym przez niego Pompejami. Mieliśmy także okazję płynąć na Capri - wyspę Syren. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać do szkolnych obowiązków, zwiedzając jeszcze w drodze powrotnej Wenecję. Ta cudowna, niezwykle wyczerpująca wycieczka została zapisana na naszych powiekach, na pewno będziemy wspominać ją do końca szkolnych lat :) Więcej na naszym fanpage.

 

Rajd 2018 - Kozia GórkaW środę 19 września 2018 roku odbył się Rajd Szkolny na Kozią Górkę z okazji Światowego Dnia Turystyki, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: "Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności". Uczniowie z każdej klasy przedstawili prezentację na wylosowany temat nawiązujący do hasła przewodniego. Prezentacje oceniało jury w składzie: pani mgr Beata Chrobak-Juros – przewodnicząca, pani mgr Joanna Lizurej-Kupczak – członek, pani dr Małgorzata Pilch - sekretarz, a także Kacper Bąk – przedstawiciel samorządu. Oprócz przygotowanych prezentacji oceniana była również frekwencja klas. Najwięcej punktów zgromadziły klasy:

  • IV et – 43 punkty – pierwsze miejsce,
  • IV bt – 35 punktów – drugie miejsce,
  • II ct - 30 punktów - trzecie miejsce.

W trakcie pokonywania tras do schroniska uczniowie klas pierwszych przeszli tzw. „Otrzęsiny”, które polegały na wykonaniu czterech zadań na poszczególnych stacjach rozstawionych wzdłuż trasy. Rywalizację w tych konkurencjach wygrała klasa I at.


Dziękujemy za wspólną zabawę
Organizatorzy

 

ślubowanie18.09.2018r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły, połączone z uroczystym ślubowaniem klas pierwszych. Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował spektakl pt. " I co Pan na to, Panie Tuwim?".

 

MC FB 2018

Zgodnie z regulaminem opublikowano listę 24 zakwalifikowanych uczestników do finału MONIN Cup Poland 2018.
Nie było to proste zadanie ze względu na otrzymanie ponad 100 bardzo ciekawych receptur, z których komisyjnie wybrano ścisłą czołówkę 24 zgłoszeń najlepiej przygotowanych pod względem motywu przewodniego "Mix your origins". Już 8 października zawodnicy i w tym nasze reprezentantki: Dorota Jonkisz z kl 4 bt, Weronika Czudek z kl 4 ct, i Wiktoria Zacher z kl 3 et, będą mieli za zadanie obronić swoją recepturę prezentując ją zgodnie ze sztuką barmańską i skraść serca Jury Degustacyjnego zachwycając smakiem i wyglądem.


Gratulujemy i życzymy powodzenia

 

Informujemy, że dnia 12.10.2018r. cała szkoła idzie do kina na "Dywizjon 303" na godzinę 11.00. Sekretariat będzie czynny tylko do godziny 13.30

 

IMG 20180831 WA0004 800x600W dniu 31 sierpnia 2018 r. trójka nauczycieli naszej szkoły przeprowadziła szkolenie dla nauczycieli języków obcych. W trakcie szkolenia panie: Estera Czyż, Agnieszka Polak - Olszowska i Barbara Gałązka podzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas kursu metodycznego, "Teacher Development Course on CLIL&Classroom Teaching Activities", w Wielkiej Brytanii, w którym uczestniczyły w lutym 2018 r. w ramach projektu europejskiego POWER Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej pt: "Nauczyciel też uczy się przez całe życie". Podczas szkolenia zostały zaprezentowane ciekawe metody aktywizujące, gry i scenariusze lekcji, które mają na celu urozmaicić lekcje języków obcych. Nauczyciele z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach i wyrazili chęć wdrożenia nowych pomysłów na swoich lekcjach.

 

20180903 124639 800x600W poniedziałek 3.09.2018r odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019 .W tym roku program artystyczny poświęcony był bohaterom, poległym podczas II wojny światowej. Podczas tej uroczystości uczniowie klas II i III otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce.